<< Inonotus nodulosus, grčavi luknjač | Gobe | Inosperma adaequatum, rdečeči razcepljenec >>
Inonótus oblíquus (Ach. ex Pers.) Pilát (1942)
Rod: Inonotus - luknjači
ZNAČILNOST: skoraj kot oglje črni trosnjak je imenovan po brezovih drevesih, na katerih večinoma raste in je tanka plodna plast ali skorja ter ima luknjasto trosovnico. Je škodljiv za drevo, saj povzroča trohnobo in ga imenujejo tudi brezov rak.
Spada med zdravilne gobe, saj vsebuje več zdravilnih snovi: inotodiol, betulin in aktivne polisaharide, ki zavirajo rast raka oz. tumorjev in delujejo tudi proti-virusno (npr. proti virusu HIV), zdravijo gastritis in razjede, pomagajo tudi pri diabetesu in drugih boleznih, stimulirajo imunski sistem ipd. Iz njenega prahu izdelujejo tudi pijače: čaje, pivo, tonike, alkoholne tinkture ipd. V Rusiji je znana pod imenom čaga. Za najbolj zdravilno velja brezina čaga.
KLOBUK: 25-40 cm (ali več) dolg in tudi do 15 cm debel trosnjak raste kot nekakšna temno rjava do črna plast ali skorja debeline 5-15 mm na drevesu, ki je plodni del, je močno razpokan in ima videz zgorelega oglja, je nepravilno oblikovan in zelo trd, posušen je bolj krhek, trosovnica pa je luknjasta, črn je zaradi velike prisotnosti pigmenta melanina, pod črno plastjo pa je več cm debelo suho in rumeno rjavo do rjavkasto ter navadno plutasto ali tudi drobljivo meso.
TROSOVNICA: je luknjasta, sprva belkasta in kasneje temno rjava, cevke so 3-10 mm globoke, gostota drobnih luknjic oz. por je 6-8 na mm in so okrogle ter sprva bele, kasneje pa temno rjave.
BET: ga nima, trosnjak je kot plast z debelo meseno notranjostjo priraščen na osnovo.
MESO: mlado svetlo rumeno rjavo, kasneje rjavo, plutasto, brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 9-10 x 5.5-6.5 µm, široko elipsasti do jajčasti, gladki, trosni prah je svetlo do temno rjav.
RASTIŠČE: raste v listnatih gozdovih, predvsem na podrtih in odpadlih delih brez, brestov ali jelš in sicer na lubju ali pod njim, vse leto.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-
UPORABNOST: neužitna.
PODOBNE VRSTE:
Foto: Ivan Petrič.
SINONIMI: Boletus obliquus Pers. (1801), Fomes igniarius f. sterilis Vanin (1934), Fomes obliquus (Fr.) Cooke (1885), Fuscoporia obliqua (Fr.) Aoshima (1951), Inonotus obliquus f. sterilis (Vanin) Baland. & Zmitr. (2015), Mucronoporus obliqua (Fr.) Ellis & Everh. (1889), Phaeoporus obliquus (Fr.) J. Schröt. (1888), Phaeoporus obliquus f. sterilis (Vanin) Spirin (2006), Phellinus obliquus (Fr.) Pat. (1900), Phellinus obliquus var. antillarum Pat. (1903), Physisporus obliquus (Fr.) Chevall. (1826), Polyporus obliquus Fr. (1821), Poria obliqua (Fr.) P. Karst. (1881), Scindalma obliquum (Fr.) Kuntze (1898), Xanthochrous obliquus (Fr.) Bourdot & Galzin (1928)
Priprava opisa: Miro Šerod
Inonotus obliquus, brezin luknjac (caga)
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1458